Když si chcete chránit své soukromí
Výměna zámků přichází na řadu, pokud se pošramotí mezilidské vztahy. Typickým případem bývá partnerský rozchod či rozvod, pokud ve stávajícím bytě zůstává pouze jeden z páru. Výměnou zámků zamezíte dotyčné osobě v přístupu do bytu či domu.
Běžným řešením interiérových i vchodových dveří jsou tzv. zadlabávací zámky. Založeny jsou na principu, společně s cylindrickou vložkou zajišťují otevírání a zavírání pomocí střelky. Rozlišují se na ty pro použití na běžný klíč, WC nebo pro FAB.
Když jste ztratili klíče
Nezvaný host se může k vám domů dostat i jinak. Z bezpečnostních důvodů je vhodné vyměnit zámky také tehdy, pokud ztratíte klíče.
V případě, že máte ve své domácnosti klasickou vložku zámku FAB, je výměna jednoduchá. Pokud se ale jedná o bezpečnostní dveře, už byste měli svěřit práci zkušené firmě, protože postup je složitější.
Mít bezpečnostní dveře se vám přitom významně vyplatí z hlediska ochrany vašeho soukromí i majetku. Materiál i rozměry je možné navrhnout na základě konkrétního požadavku klienta. Bezpečnostní dveře proto mohou být funkčním i designovým prvkem.
Když bydlíte v nájmu
Nájemní bydlení s sebou může přinášet zásadní úskalí. Nastěhujete se do bytu, ve kterém už před vámi někdo bydlel, měl od bytu klíče, ale po svém vystěhování si mohl nechat kopii. Můžete s tím jako nájemník něco udělat?
Zámek si za takových okolností nechat vyměnit můžete. Souhlas pronajímatele k tomu nepotřebujete, avšak je nutné uvést byt do původního stavu, jakmile nájem skončí. Majiteli ale nemusíte dávat nové klíče. Pokud by však majitel do bytu potřeboval vstoupit, například proto, že zjistí, že uniká plyn, do bytu může vniknout a náklady ponesete vy. Je proto lepší se domluvit, že náhradní klíče mu poskytnete.